Előadássorozat a nyíregyházi Telegdiben a dohányzás káros hatásairól, a leszokási lehetőségekről.
2013-ban a felnőtt magyar lakosság 19%-a naponta, 2%-a alkalmanként dohányzik, míg 57%-uk nemdohányzó. A 2012-es felmérés eredményeihez viszonyítva, a dohányzók aránya 29%-ról 21%-ra, míg a naponta rágyújtók aránya 28%-ról 19%-ra csökkent. Az alkalmi dohányosok aránya 1%-ról 2%-ra emelkedett. 2013-ra a leszokottak aránya 16%-ról 22%-ra emelkedett. A 2013-as eredmények alapján megállapítható, hogy 2013-ra jelentősen csökkent a dohányzók és különösen a naponta rágyújtók aránya, és ennek következtében emelkedett a leszokottak aránya.
Hazánkban a 13-15 éves korosztály több mint fele kipróbálta már a cigarettát élete során és ezen belül a valaha dohányzóknak 18%-a 10 éves kora előtt szívta el az első slukkot.
A sikeres leszokási adatok ellenére sajnos a diákok körében egyre gyakrabban és igen fiatal korban fordul elő a cigarettázás jelensége.
Mivel már igen fiatalon rágyújtanak a gyerekek, valószínűsíthető, hogy nem ismerik a dohányzás szervezetet romboló hatásait, így az előadások alatt szembesítettük diákjainkat a dohányzás következményeiről szóló legújabb kutatásokkal. Ezt szemléletessé is tettük egy dohányzás következményeiről szóló film segítségével is.
A „kézzel fogható” tényeket megdöbbenve vették tudomásul a tanulók.
Megismertettük a tanulókkal az OEFI Dohányzás Megelőzési programját, a „Ciki a cigi iskolai programot, valamint az EU dohányzás elleni küzdelmét, a dohányzás-ellenőrzés következő lépéseit az EU-ban.
Végül felsorakoztattuk a nemdohányzó életforma előnyeit, beszélgettünk a leszokási lehetőségekről, valamint arról, hogy hol és kiktől kérhetnek segítséget a leszokáshoz a már dohányzó tanulóink.
Az előadásoknak köszönhetően, remélhetőleg sokan megértették azt hogy: a füsttel elszáll a jövőd!
Laskay Éva, szaktanár
A program a TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-1133 azonosító számú pályázat keretében valósult meg.
További képek Facebook oldalunkon: facebook.com/felveteliiroda