„Akik nem ismerik a múltat, arra ítéltetnek, hogy újra átéljék azt.” – G. Santayana spanyol származású filozófus gondolata akár mottóul is szolgálhatna a jelen történelemtanításának. A múlt és jelen összekapcsolódásának felismertetése a jövő zsákutcáinak elkerülése érdekében nélkülözhetetlen feladata tanárnak és szakembernek egyaránt. A célok és eszközök összhangja viszont a mai tanulóközösségekben egyre nehezebben, mind több erőfeszítés árán teremthető csak meg.
Ezért is állítottuk 2010. november 26-i osztálykirándulásunk középpontjába, a debreceni Tessedik Sámuel Szakképző Iskola és Gimnázium 10. szakiskolás tanulóival, a budapesti Terror Háza Múzeum meglátogatását.
A múzeum 2002-ben nyitotta meg kapuit, azzal a céllal, hogy emléket állítson a XX. század két legkegyetlenebb rendszere, a nyilas és a kommunista diktatúrák áldozatainak. Az önmagában is szimbolikus jelentőségű Andrássy út 60. szám alatt berendezett kiállítás a borzalmak kézzelfogható bemutatása mellett azt is példázza, hogy a szabadságért hozott áldozat nem volt hiábavaló, s végül a majd félévszázados küzdelemből a szabadság és függetlenség erői kerültek ki győztesen.
A múzeumban eltöltött két óra és a számos tanulói kérdés megmutatta megismertethető, diákként pedig átélhető a múlt.
A Terror Háza után a kirándulás következő állomása az Országház és a Duna-part megtekintése volt, végül a napot a Westend City Centerben eltöltött szabadprogram zárta.
Kirándulásunk sikerét mi sem bizonyítja jobban, hogy a hazaúton tanulóink már a következő osztálykirándulást tervezték.
A Terror Háza Múzeum virtuális túrán is bejárható, a következő címen: Terror Háza
készítették: Farmasi József, Gyarmati Mariann, Nagy Tamás, a kirándulás szervezői