A tolerancia nemzetközi napja alkalmából került megrendezésre 2017. novemberében a Látássérültek Észak-alföldi Regionális Egyesülete jóvoltából a „Láthatatlan Mindennapok” címmel megrendezett kiállítás, amelyre debreceni iskolánk két, leendő szakmája által leginkább érintett osztályával látogattunk el.
A 13. évfolyamos Kisgyermekgondozó, -nevelő valamint a 11. évfolyamos Szociális gondozó és ápoló osztály tapasztalhatta meg, hogy milyen kihívásokkal kell megküzdeniük látássérült és vak embertársainknak a hétköznapokban.
Részesei lehettünk egy bevásárlásnak, ahol kizárólag a tapintásunkra hagyatkozva kellett felismerünk a hétköznapok során gyakran használt termékeket, zöldségeket, gyümölcsöket.
Az igazi kihívást a pénz beazonosítása jelentette.
A sötét szobában látássérült személyek kalauzoltak Bennünket és válaszoltak kérdéseinkre.
Lehetőségünk nyílt a korom sötét helyiségben papírból hajtogatni, előre kipontozott lapon kiszínezni a pontok által határolt ábrákat.
A program másik részeként megismerkedhettünk a látássérült emberek önálló életvitelét megkönnyítő beszélő és tapintható eszközökkel. Ilyen volt a beszélő óra, a számítógép, az okos telefon és a színfelismerő készülék.
A tapintható eszközök közül a mérőszalag, a vonalzó, a vakok részére készített társasjátékok és egyéb hétköznapi eszközök kerültek bemutatásra.
A Braille-írás, (pontírás) rejtelmeibe is beavattak bennünket, emlékül Braille ABC-t és névjegyet is készítettek részünkre.
Külön élményt jelentett a vakvezető kutya jelenléte és hétköznapjainak megismerése.
A program során egyszerre szerezhettünk saját élményt a látás hiányáról, a látássérült emberek mindennapi kihívásairól és megismerkedhettünk a segítés helyes technikáival.
Készítette: Kocsárdiné Juhász Zsuzsanna, szaktanár
A programon készült képek itt láthatók: http://bit.ly/2A9NUvj