2013. május 30-án a nyíregyházi Tessedik Sámuel Szakképző Iskola és Gimnázium, 9. osztályos szakács és pincér tanulóinak lehetősége nyílt arra, hogy ellátogassanak a Sóstói Múzeumfaluba és időutazást tegyenek a régi paraszti kultúra és gasztronómia világába. Első utunk a kismesterségeket bemutató műhelysor előtt vezetett, ahol megtekintettük a mézeskalácsos, suszter, kalapos, kádár, kékfestő, kerékgyártó és borbély műhelyeket.
Sétánkat a „múzeumi falu” központjában folytattuk, ahol a barabási iskola, a református templom, a harangtorony, a paplak, a tűzoltószertár, a szatócsbolt és a kocsma található. Az anarcsi porta konyhájában részt vettünk Nagyné Bősze Katalin népművelő előadásán, aki megismertette velünk a kenyérsütés hagyományos eszközeit és a kelesztett fehér kenyér történetét. Az előadás közben Zsuzsa néni a gyakorlatban is bemutatta a kenyérdagasztás és sütés illetve vajköpülés fortélyait. A bátrabb tanulók résztvehettek a munkafolyamatokban is. Amíg a kenyér sült a kemencében, addig a csoport megnézte a szegény, középparaszti és kisnemesi lakóházakat és gazdasági épületeket. Délre kisültek a finom házikenyerek, amit fáradt kis csapatunk jóízűen fogyasztott el a házi készítésű vajjal.
Ez a tanulmányi kirándulás a „TÁMOP 2.2.5.A–12/1–2012–0022 A Tessedik Sámuel Szakképző Iskola és Gimnázium szakképzéseinek továbbfejlesztése Nyíregyháza Móricz Zsigmond utcai telephelyén” projekt keretében valósult meg.
Készítették: Erdélyi-Farkas Tímea és Somogyiné Nagy Katalin