Közismerten a legősibb tisztálkodási szer a szappan. Régen a háztarásokban megmaradt felesleges zsiradékból (sertészsírból, marhafaggyúból) és hamuzsírból főzték. Majd régi kibélelt fiókokba öntötték, és elrakták például a padlásra, ahol hónapokig érlelődött, „pihent”. Manapság már ritkán főzik házilag, hiszen a szépségipar rengetegféle szappant kínál számunkra. Ennek ellenére a kisvárdai Telegdi Kata Szakiskola és Szakközépiskola tanszalonjában a 13. évfolyamos gyakorló fodrász tanulókkal az alapkozmetikumok előállítása tananyagrész keretein belül kipróbáltuk a szappanfőzés fortélyait.
Először is beszereztük a hozzávalókat (szappanfőző lúgot, növényi és állati zsiradékot, illóolajokat stb.), átismételtük a balesetvédelmi szabályokat, aztán átvettük a szappankészítés lépéseit, megnéztük kisfilmeken, hogyan készítik a szappant a szakértők és nekiláttunk a munkának. Először levendulás szappant főztünk hideg eljárással olíva olajból levendula virágzat, illóolaj, nátronlúg és desztillált víz felhasználásával. A következő alkalommal meleg eljárást alkalmaztunk és sertészsírból, napraforgó olajból főztünk szilárd szappant, amit szintén illóolajokkal dúsítottunk. A szappan-masszát formákba öntöttük, és egy-két hétre eltettük érlelődni. Az eredmény magáért beszélt – gyönyörű fehér illatos szappanokat kaptunk. A tanulóink nagyon élvezték azt, hogy közreműködhettek egy ilyen folyamatban és elégedetten próbálták ki közös munkájuk eredményét.
Balázs Erika, szaktanár
Tanulói vélemények:
„Így sokkal érdekesebb volt az oktatás, hogy nem csak elméletben, hanem a gyakorlatban is megcsináltunk egy feladatot. Láthattuk a szappan elkészítésének folyamatát. Élveztük, hogy saját kezűleg készítettük, mert így meg tudtunk ismerkedni a különböző hozzávalókkal is.” (S. N. 13. évfolyamos gyakorló fodrász szakos tanuló)
„Több osztálytársammal egyetemben én is nagyon élveztem a szappankészítést, mert olyan dolgokat láttunk és csináltunk ezzel kapcsolatban, amiben eddig még nem volt részünk. Örülök, hogy most volt.” (T. E. 13. évfolyamos gyakorló fodrász szakos tanuló)